הרגע שחשבון פעיל בטוויטר מקבל חותמת "פייק" • פרק שני בסדרה

10:17

לאחר שבכתבה הקודמת הסברנו לכם אודות הרשת החברתית האהובה והפופולרית בקרב אנשי הברנז'ה, הגיע הזמן להבין את המושג פייקים.

בטוויטר ספגו בחלוף השנים לא מעט תביעות בגין אשמת סיוע בטרור והסתה לביצוע עבירות חמורות, שכן אלה, בשונה מהמתחרה המובילה פייסבוק, לא ממש מפעילה מערך עובדים עצום ואלגוריתמים למחיקת ציוצים וחשבונות פוגעניים.

35455749381_4f85fd1e30_o

אם ניסיתם אי-פעם לפתוח חשבון בטוויטר, בטח שמתם לב שבזמן ההרשמה נדרשת כתובת דוא"ל או מספר טלפון… אף אחד לא באמת חושב שאי-מי בכדור הארץ באמת מחזיק (ומתפעל) מעצמה של מיליוני כתובות מייל וטלפון, אך ורק בשביל למכור אותם תמורת אגורות בודדות. אז מאיפה בכלל מגיע המושג הזה "פייק" ו"קניית עוקבים"?

רגע לפני שניגע במענה לשאלת הפייק (שבין זה לזיוף אין כל קשר), חשוב לשים לב לקטע מתוך פוסט שפרסם העיתונאי והפרשן הפוליטי עמית סגל בבלוג האישי שלו: "כשהכתב של מאקו התקשר בשבוע שעבר לספר לי ש-48 אחוז מעוקביי בטוויטר הם בעצם פייקים, אני מודה שהופתעתי מאוד. לא מכמה המספר גבוה; להפך: מכמה הוא נמוך. הייתי משוכנע כבר מזמן שמתוך 227,469 העוקבים שלי, גג 80,000 הם עוקבים אמיתיים. גם אם מספר העוקבים האמיתי גבוה יותר, אין ספק שגדודי רובוטים מציפים את הרשת החברתית הזו. המספרים האמיתיים של כל עיתונאי ופוליטיקאי ישראל נמוכים דרמטית מהמספרים המנופחים שאנחנו מתגאים בהם. אבל המציאות מורכבת יותר מ-140 תווים".

בטח גם אתם, כמו רבים אחרים, לא ממש הבנתם במה מדובר כאן ובחרתם לצדד ב"אמונה עיוורת" שלכם לכותב השורות. שכן אם אכן קיימים כל כך הרבה חשבונות מזוייפים, מי בדיוק מחזיק באמתחתו מעצמת מיילים וטלפונים שכזו ומוכר אותו באפס שקל? ו"רובוטים", איך בדיוק הפך הטוויטר לעניין רובוטי? הרי בשביל לעקוב אחריכם לא נדרש רק מחשב שייכנס אלא גם שם משתמש פעיל ברשת החברתית.

כיום ישנן לא מעט מערכות טכנולוגיות לזיהוי "פייקים" בטוויטר. אלא שבדיקה מעמיקה בהן מצביעה על נתון מעניין. אותן המערכות אומרות במפורש כי "כל חשבון שלא צייץ מזה זמן רב נחשב לחשבון מזוייף". תזכרו את זה טוב טוב כי זה עוד יהיה שימושי בהרבה בפרק הבא על "הפייק החרדי".

אז אם באמת אין פייקים, בטח תהיתם כיצד נמכרים מיליוני עוקבים בסכומים הזויים – והנה התשובה: מכירים את זה שאתם נרשמים לאתר או לאפליקציה והוא דורש "התחברות באמצעות חשבון הפייסבוק/גוגל/טוויטר שלכם"? כנראה שכן. בדרך כלל, התחברות או הרשמה בדרך זו תעביר לבעלי האתר/אפליקציה אך ורק מידע הכולל שם, מייל וטלפון. לא משהו מיוחד מעבר. שכן אם יקבלו גישה מלאה לחשבון ויוכלו לשנות הגדרות ולכתוב בשמכם, לא ממש תסכימו לכך.

עם זאת, ישנו גם קהל פחות חכם שלא ממש שם לב לפרטים אלו ויאפשר לאותם האתרים והאפליקציות גישה חופשית ומלאה לחשבונותיהם ברשתות החברתיות. כעת, כשלמפתח הסטארטאפ מאגר גדול של חשבונות עם הרשאת ניהול מלאה וחופשית מלאה, כל שנדרש עבורו הוא ליצור פיתוח של בוט שייכנס וייצא מהחשבונות ועל הדרך יבצע פעולת "מעקב" על החשבון שלכם – לאחר שרכשתם עוקבים.

עם זאת, המערכות הנ"ל מופעלות בעיקר במדינות כמו הונג-קונג, סין, טיוואן ומעט בארצות הברית. הסיבה לכך די מובנת, מאחר ואחוז הגולשים המאפשרים גישה חופשית לחשבון הטוויטר שלכם נמוך מאוד, על מנת להגיע למאגר גדול מספיק ל"שיווק עוקבים" חייב להגיע המפתח לאוכלוסיה ענקית המונה עשרות מיליוני אנשים ואת זה בהחלט אפשר לעשות רק במדינות אלה.

אגב, אותם רכישות פייקים כבר הפכו לדבר שבשגרה, בעוד הצייצנים הבכירים בברנז'ה החרדית כותבים קבל עם ועדה "תודה לסינים על השלמת ### עוקבים". עם זאת, בשיחוץ בינם לבין עצמם הם מתגאים האחד על השני במספר העוקבים הענק שלהם ועל הכח הגדול שכביכול נמצא באמתחתם.

בפרקים הבאים: פייק או לא פייק, מה הבעיה ברכישת עוקבים ומדוע הם לא ממש מוכחים בנתוני החשיפה לציוצים? מי הם העיתונאים החרדים עם הכי הרבה "פייקים" ומהו "הפייק החרדי"? וגם: כמה עוקבים קנה השר דרעי בחודשים האחרונים?

אודות המחבר

עוד בכותרות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


*