פרופ' חצרוני מפתיע: בעד קווי הנייעס / דעה

17:39

הרעיון להפעיל רדיו דרך הטלפון איננו המצאה חרדית. Telephone Radio זכה להצלחה מסחרית מתונה בערים הגדולות של אירופה הקלאסית כבר בראשית המאה הקודמת. הוא הלך לעולמו גם בגלל הסרבול הכרוך בהחלפת תחנות בטלפון, גם בגלל שמאזינים לא רצו לשלם על שידורי טלפון כאשר יכלו לקבל שידורי רדיו עם פרסומות בחינם, ומאחר שכבר אז איכות הקול ברדיו  AM(שנחותה משמעותית מה-FM STEREO של ימינו) עלתה בהרבה על איכות הסיגנל הטלפוני.

באיחור של מאה שנה, באו לעולם קווי הנייעס של המגזר החרדי, אשר מתחבטים באותן בעיות שאפיינו בשעתו את Telefon Hírmondó  ההונגרי, Théâtrophone הפאריזאי, L'Araldo Telefonico הרומאי ו- Electrophone הלונדוני: איך מממנים את השידורים? מי יהיה העורך? האם לשלב פרסומות? גם הפתרונות שנמצאו אז באירופה דומים להפליא לפתרונות החרדיים בישראל של היום: השידורים לא כוללים את דבר המפרסם. העורך קיים להלכה אך לא למעשה. עלות השידור מוטלת על המאזינים. הסוגיה האחרונה, שהיתה אחת הסיבות למותו של הרדיו הטלפוני באירופה של שנות העשרים והשלושים, היא גם כנראה מה שיהרוג את קווי הנייעס החרדיים של ירושלים ובני ברק אחרי ההחלטה האחרונה של בג"ץ שמחייבת את המאזינים לשלם ישירות עבור האזנה לשידורים. הציבור החרדי התרגל לקבל בחינם שידורים מצונזרים עם פרסומות בתחנות כמו "קול ברמה" ולא מוכן לשלם חצי שקל לדקה כדי לשמוע מסרים חתרניים ומרעננים בקווי הנייעס.

כותב השורות (צילום: פייסבוק)

כותב השורות (צילום: פייסבוק)

 

ברמה האישית, יש לי רק דברים טובים לומר על קווי הנייעס, שהזמינו אותי פעמים רבות להשמיע דעות חריגות. לא קל למצוא תחנת רדיו חרדית שתשמיע ראיון רחב יריעה עם פרופסור שנתן גט כריתות ליהדות ואומר בגלוי כי אילו משה רבנו היה חי היום – הוא היה צריך לעמוד למשפט בהאג על רצח עם בגלל מעשה העגל ואברהם אבינו היה צריך לקבל מאסר עולם בגין השתתפותו הפעילה בקשר לרצוח את בנו. הרגשתי שאני ממלא צורך אותנטי של המגזר החרדי להבין שהוא תקוע במאה התשע עשרה, אך כחוקר תקשורת אני נאלץ לקבוע ביושר כי לרדיו אשר מבוסס על טכנולוגיה מתחילת המאה העשרים אין בסיס כלכלי או תפעולי יציב במאה העשרים ואחת.

הפופולאריות של קווי נייעס נובעת מכך שהציבור החרדי מצוי תחת מטריה כבדה וצפופה של צנזורה של רבנים, עוזריהם ועושי דברם, ובאופן טבעי רוצה לפרוץ אותה. כולי תקווה, שלובשי השחורים ימצאו את הדרך לדעת מה באמת קורה בעולם גם מבלי להישען על טכנולוגיה שעבר זמנה.

הכותב הינו פרופ' ומרצה לתקשורת 

אודות המחבר

עוד בכותרות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


*