קידוש השם: הבמאית החרדית תתמודד בפסטיבל הסרטים העולמי

9:30

הבמאית החרדית רמה בורשטיין שהגיעה עם סרטה הארוך הראשון "למלא את החלל" לתחרות הרשמית של פסטיבל ונציה היוקרתי לפני ארבע שנים, תשוב לעיר הנמל שבאיטליה עם סרטה החדש "לעבור את הקיר". המארגנים הכריזו כי היא נבחרה למסגרת אורייזונטי של פסטיבל ונציה ה-73, המתנהלת במקביל לתחרות על אריה הזהב, כך מדווח 'ידיעות אחרונות'.

בורשטיין פרצה עם "למלא את החלל" ב-2012. הדרמה המשפחתית זיכתה את השחקנית הראשית הדס ירון בפרס השחקנית בוונציה באותה שנה, ולאחר מכן את יוצרי הסרט בפרס אופיר. "לעבור את הקיר" מזכיר גם הוא במידה רבה את קודמו – הוא עוסק באישה חרדית צעירה בשם מיכל (בגילומה של נועה קולר) שעומדת להינשא, אך עולמה עובר טלטלה כשבעלה לעתיד מחליט לסגת רגע לפני החתונה. לצד קולר מככבים עמוס תמם, עוז זהבי, עודד ליאופולד, רוני מרחבי, דפי האלפרן, קארין סרויה ועירית שלג שהשתתפה גם ב"למלא את החלל".

בורשטין נולדה בארצות הברית ליעקב דרימר, ימאי שבילה זמן רב עם בתו ומשפחתו בחו"ל ובנסיעות על הים, ולפיליס, זמרת ג'אז ושחקנית בארצות הברית. בשנה הראשונה לחייה עלו הוריה לישראל, והיא גדלה והתחנכה בכפר סבא.

בורשטיין (צילום מסך, מתוך יוטיוב)

בורשטיין (צילום מסך, מתוך יוטיוב)

בשנת 1983 החלה ללמוד במגמת צילום בתיכון עירוני מקצועי י"ד – ויצ"ו צרפת בתל אביב, ובשנת 1984 עברה לבית הספר הפתוח בראשון לציון. לאחר שנה עברה לארצות הברית שם חיה עד 1989. בשנת 1990 החלה ללמוד במחזור השני של בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה.

בשנת 1995, עם סיום לימודיה בבית הספר סם שפיגל, נסעה לביקור בפסטיבל הסרטים של מינכן, שם חוותה תחושה של התקרבות עוצמתית ליהדות. זמן קצר אחר כך עיינה בספר מאת ארז משה דורון, החליטה לחזור בתשובה ונרשמה למדרשה ללימודי יהדות "נתיב בינה".

עם חזרתה בתשובה נטשה את שאיפותיה ליצור קולנוע חילוני, והחלה ללמד קולנוע בשורה של בתי ספר דתיים: בין השנים 1996–1998 לימדה קולנוע דוקומנטרי בבית הספר "מעלה" בירושלים. במקביל לימדה בימוי ותסריטאות באולפנא לאומנויות בירושלים. בשנים 1999–2001 לימדה בימוי ותסריטאות במכללה למורות "בית רבקה" – כפר חב"ד,

רמה בורשטיין למלא את החלל

שם נהגה להציג בפני התלמידות סצינות שעובדו מספרי האחיות ברונטה או ג'יין אוסטין, וכן לבקש מהבנות להפוך מעשייה יהודית לתסריט בעל אלמנטים דרמטיים ורומנטיקה, אך בגבולות ההלכה. בשנים 1997–2008 לימדה וריכזה את מגמת הקולנוע באולפנית ישורון בפתח תקווה. ב-2006 לימדה בימוי ותסריטאות בבית הספר לקולנוע של ישיבת תורת החיים. מלמדת משחק מול מצלמה בבית הספר למשחק של חגי לובר "אספקלריא".

בשנת 1996 נישאה לירון בורשטין, ולהם ארבעה ילדים. מתגוררת עם משפחתה בתל אביב. הוריה ואחותה חזרו אף הם בתשובה. המשפחה מקורבת לחסידות ברסלב וחברה בקהילת "אביר יעקב" של הרב מרדכי אוירבך, בנו של הרב שלמה זלמן אוירבך.

אודות המחבר

עוד בכותרות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים


*